امروز : چهارشنبه، 26 مرداد 1401

چگونه می توانیم شمشیر بازی را آغاز کنیم؟

تاریخ : 9 تیر 1400, 01:26 نویسنده : admin بازدیدها : 650 نظرات : 0 موضوع : خبرها / کمیته آموزش
آیا تاکنون به این فکر نیافتاده اید که چگونه می توانید با شمشیر بجنگید؟


برای بخشی از مردم هنوز غیرقابل باور است که شمشیربازی به ورزش تبدیل شده است. و به دور از هیاهو، قوانینی برای این رشته وضع شده است که نسبتاً پیچیده هستند. برای قضاوت بازی ها دستگاه الکتریک اختراع شده و در سراسر جهان مدارس شمشیربازی راه اندازی شده است. این ورزش هیجان انگیز المپیکی ترکیبی از سنت های کهن مربوط به صدها سال پیش، و فن آوری مدرن می باشد. خوشبختانه دوران جنگجویان شمشیرزن به پایان رسیده است، بنابراین شما، بدون این که زندگی یا یکی از اندام های خود را به خطر بیاندازید، می توانید در شمشیربازی سرگرم شوید و از آن لذت زیادی ببرید.گام اول: جمع آوری اطالعات


دلیل انتخاب شمشیربازی را مشخص کنید.آیا هدف تناسب اندام، رقابت یا جذابیت تاریخی آن است؟ همه اینها دلایل موجهی هستند و هر کدام از آنها منجر به نوع خاصی از شمشیربازی و آموزش می شوند. شمشیربازی یک هنر بسیار قدیمی است که دارای سنت ها و فرهنگ های بسیار خوبی است، بنابراین اگر خود را درگیر آن کنید ممکن است آن را لذت بخش تر از آنچه تصور می کردید، بیابید. شمشیربازی یک شیوة خیلی عالی برای یادگیری مهارت های ذهنی، جسمانی و نظم و انضباط است. اما در عین حال یک تمرین عالی و سرگرمی بسیار جالب برای شمشیربازهای تفننی نیز هست!


در مورد رشته های مختلف شمشیربازی تحقیق کنید.شمشیربازی دارای سنت های اصیل و مکاتب گوناگون با سبک ها و رویکردهای مختلف است. مکتب های ایتالیا، اسپانیا، روس و فرانسه که می توانند تاریخ صدها سال گذشته آنها را در دنیای شمشیربازی به راحتی ردیابی کرد. تفاوت بین این مدارس ممکن است نسبتاً ناچیز باشد، که بیشتر روی ویژگی های سلاح های مختلف متمرکز شده است، اما ارزش دارد که قبل از شروع مقداری از این دانش بنیادی را داشته باشید، و کمی در مورد تاریخ شمشیربازی بیاموزید، که ممکن است شما را در شمشیر به دست گرفتن بیشتر تشویق کند.


آدرس نزدیک ترین باشگاه شمشیربازی شهرتان را پیدا کنید.مرحلة بعدی پیدا کردن جایی نزدیک برای شروع کار است. شاید برخلاف تصورتان متوجه بشوید که در شهر شما چندین باشگاه مختلف شمشیربازی وجود داشته باشد، بنابراین سعی کنید در مورد هر کدام از این کالس ها تحقیق کنید. البته برای انتخاب یک باشگاه شمشیربازی باید معیارهای زیر را در نظر داشته باشید:

 • آیا باشگاه با اهداف شما مطابقت دارد؟ اگر قصد دارید در مسابقات، یا حتی در بازی های المپیک به رقابت بپردازید، بنابراین به یک باشگاه نیاز دارید که بسیار رقابتی باشد. اگر خواستة شما لذت بردن است، بنابراین به یک باشگاه درجه 2 نیاز دارید. اما اگر شهر شما تنها یک باشگاه داشته باشد، حتما کلاس های متعدد با مربیان مختلفی دارد، در غیر این صورت متاسفانه حق انتخاب خاصی نخواهید داشت.
 • آیا در این باشگاه نکات ایمنی به درستی اعمال می شود؟ آیا شمشیربازها مجاز هستند بدون ماسک از شمشیرهای خود استفاده کنند. اگر چنین موردی مجاز باشد، از آن باشگاه دوری کنید.
 • آیا رفت و آمد به باشگاه راحت است؟ اگرچه ربطی به خود شمشیربازی ندارد، اما شما باید مدت های مدیدی به طور مرتب به آن باشگاه رفت و آمد کنید.
 • آیا شما شمشیربازی را می شناسید؟ از او بپرسید که او به کجا برای تمرین می رود، و نظرش دربارة باشگاه شان چیست.
 • آیا باشگاه ترکیب خوبی از شمشیربازهای مبتدی، متوسط و پیشرفته دارد؟ وقتی شروع می کنید، بهتر است که چند نفر هم سطح با شما در باشگاه باشند. داشتن طیف وسیعی از توانایی ها و استعدادهای مختلف به طور کلی نشانگر باشگاهی است که دارای ثبات و ماندگاری بالایی است.
 • آیا مربیان کافی در باشگاه وجود دارند که بتوانید به طور منظم درس های انفرادی بگیرید؟ درس انفرادی گرفتن از یک مربی برای شروع و ادامة کار تا سطح پیشرفته بسیار ضروری است.
 • آیا آن سلاحی که دوست دارید بیاموزید در آن باشگاه آموزش داده می شود؟ بسیاری از باشگاه های شمشیربازی فقط یک یا دو نوع سلاح را آموزش می دهند، بنابراین قبل از ثبت نام حتماً چک کنید که سلاح مورد نظر شما را داشته باشند.


گام دوم: ثبت نام و شروع تمرینات


به باشگاه سر بزنید.هنگامی که تصمیم گرفتید به کجا و کدام کلاس ملحق شوید، یک جلسة آزمایشی ترتیب دهید تا آنچه در باشگاه می گذرد را ببینید. شما همچنین می توانید در یکی از کلاس ها بنشینید تا ببینید مربیان چگونه کار می کنند، و آیا از روش کار مربیگری احساس خوبی پیدا می کنید.


برای کلاس گروهی ثبت نام کنیدبلافاصله خود را درگیر کنید، اما حتما به نوع کالس ها توجه کنید، به همه احترام بگذارید و به توصیه ها گوش فرا دهید. شمشیربازی ترکیبی از مهارت های بدنی و تیزبینی ذهنی و همچنین نظم و انضباط است. آماده باشید تا واقعا روی آنچه می خواهید یاد بگیرید متمرکز شوید، این یعنی هم دانش تئوری و هم مطالب علمی.

 • قوانین می توانند پیچیده باشند، بنابراین تکالیف خود را به خوبی انجام داده و دربارة هر چیزی که از آن مطمئن نیستید سر درگُم شده اید سوال کنید.

سعی کنید دریابید که بهترین مربی موجود در باشگاه کیستمعمولا.آنها هفته ای چند ساعت جلسه دارند که می توانید در آنها درس انفرادی بگیرید. بعضی اوقات، این طور نیست و اگر بخواهید با آن مربی کار کنید باید در درس های گروهی او شرکت کنید. در صورتی که این مورد را انتخاب کردید، سعی کنید مربی دیگری را پیدا کنید که به شما درس انفرادی نیز بدهد.
گام سوم: تسلط بر مبانی اولیة شمشیربازی


یاد بگیرید که از شمشیر خود به درستی و همراه با ایمنی استفاده کنید.یادگیری نحوة به دست گرفتن شمشیر بسیار مهم است. هرگز شمشیر را در هوا نچرخانید، و هرگز آن را به طرف کسی که ماسک بر سر ندارد، نشانه نروید. هنگامی که شمشیر را به دست می گیرید، نوک آن را همیشه رو به زمین نگهدارید. اگر در حین حرکت شمشیر در دست دارید، آن را از نوک بگیرید، نه از دسته. اگر برای به سر کردن ماسک به هر دو دست خود نیاز دارید، حتما شمشیر را روی زمین قرار دهید.

 • شما همیشه باید وضعیت شمشیر خود را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که نوک آن دارای پوینت محافظ و از هر لحاظ سالم است.

با اصطلاحات اساسی آشنا شوید.شما نیاز به درک کاملی از واژگان اساسی شمشیربازی دارید. برخی از مهم ترین اصطالحاتی که در ابتدا باید یاد بگیرید عبارتند از: آنگارد، اتک، پاره، ریپوست، کونتر ریپوست. اتک (حمله) یک حرکت تهاجمی است، در حالی که پاره (دفاع) یک حرکت دفاعی است. ریپوست (جواب) یک حرکت تهاجمی بعد از دفاع می باشد، در حالی که کونتر ریپوست یک حرکت تهاجمی بعد از دفاع یک ریپوست است.

 • مقداری از وقت خود را صرف خواندن واژه نامة اصطلاحات شمشیربازی کنید تا اینکه با آنها آشنا شوید.
 • به یاد داشته باشید که برخی افراد ممکن است از کلمات فرانسوی یا ایتالیایی استفاده کنند.

در اجرای حرکات کارپای اصلی تسلط پیدا کنید.کارپا در شمشیربازی یکی از ضروریات حتمی است، بنابراین داشتن حرکت روان وآسان پا بسیار مهم است. بدین ترتیب، حرکات اساسی که باید یاد بگیرید وضعیت های گارد، قدم جلو و قدم عقب ساده می باشد. وضعیت آنگارد موقعیت شروع شمشیربازی شما است. شما یک طرفی می ایستید، طوری که دست مسلح و پای جلوی شما رو به حریف قرار می گیرد، در حالی که پای عقب تان با زاویة تقریباً90درجه با پای جلو مستقر می شود. در پیشروی پای جلو اول حرکت می کند، و در عقب نشینی پای عقب ابتدا به عقب می رود.


 • سعی کنید وزن بدن خود را بطور متعادل روی هر دو پا بیاندازید و روی سینة پا بایستید تا بتوانید سریع حرکت کنید.
 • با پیشرفت تدریجی خود، تکنیک های بیشتری مانند حمله و غیره را خواهید آموخت.

نحوة صحیح در دست گرفتن شمشیر را بیاموزیدقبل از شروع یادگیری تکنیک های شمشیر، شما باید در به دست گرفتن آن تسلط کامل داشته باشید و یاد بگیرید که چگونه باید شمشیر را به درستی و راحت نگه دارید. سبک های مختلفی برای در دست گرفتن شمشیر، با توجه به نوع دسته، وجود دارد و مربی شما احتمالا نظر خاص خود را خواهد داشت. سلاح های مختلف دسته های مختلف خود را دارند، بنابراین نحوة به دست گرفتن آنها را باید از مربی یاد بگیرید.

 • یکی از اشتباه های شایع مبتدیان، نگه داشتن بیش از حد محکم شمشیر است. در صورتی که باید خیلی نرم و انعطاف پذیر گرفته شود.

اولین تکنیک کار با تیغه را بیاموزیدپس از اینکه توانستید شمشیر را راحت و به لحاظ فنی درست در دست بگیرید، می توانید اولین حرکت کار با تیغه را یاد بگیرید. این ممکن است به انتخاب مربی و سالح شما بستگی داشته باشد، اما حتما انتظار داشته باشید که ابتدا ضربة مستقیم و دفاع ساده را بیاموزید. این حرکت ها ساده ترین حرکات تهاجمی و تدافعی هستند که بعدها با تغییرات و اضافاتی متنوع تر خواهند شد.


در مورد سالح خود تصمیم بگیرید.پس از شروع کار خود شاید نیاز باشد که روی سالح مورد نظر خود تمرکز کنید. مربی شما احتمالا در انتخاب سلاح ( فلوره، اپه، یا سابر) به شما کمک خواهد کرد، یا بدون هیچ حق انتخابی شمشیر فلوره دستتان بدهد. بسیاری از استادان و مربیان شمشیربازی معتقدند که ترتیب صحیح یادگیری شمشیربازی فلوره - اپه - سابر می باشد. بعضی اوقات ممکن است با یک مربی روبرو شوید که آموزش شاگردان خود را بطور مستقیم با اپه یا سابر شروع می کند. (این در مورد مربیانی صدق می کند که رشته آن ها تخصصی می باشد که در همان سلاح بازیکن بوده اند.)


 • برخی بر این باورند که ترجیحاً همیشه باید با فلوره شروع کرد، زیرا آنها ادعا می کنند که فلوره کنترل نوک لازم برای اپه را فراهم می کند. ضمن اینکه قانون حق تقدم موجود در فلوره، تضمین می کند که بازیکن تکنیک صحیح را بیاموزد، و این قانون یکی از جنبه اساسی فلوره و سابر است
 • از طرف دیگر، عدة دیگری مدعی هستند که مورد بالا بیشتر به اپه مربوط می شود، اما یادگیری تکنیک صحیح و قانون حق تقدم تنها در خود سابر می شود آموخت. در نهایت، تصمیم با خود شماست.


گام چهارم: تهیة تجهیزات


در مورد تجهیزات مورد نیاز خود اطلاعات کسب کنید.شمشیربازی از نظر تجهیزات یک ورزش نسبتاً سنگینی می باشد، بنابراین درمورد لباس محافظ مخصوص، تعداد شمشیرها و سایر لوازم مورد نیاز اطلاعات کسب کنید. برخی از تجهیزات محافظ برای جنسیت بازیکن متفاوت است، و بصورت راست دست و چپ دست وجود دارد. قبل از فکر کردن در مورد خرید تجهیزات مورد نیاز، در مورد آن مقداری تحقیق کنید و ببینید که آیا می توانید در مراحل ابتدایی آموزش از تجهیزات باشگاه استفاده کنید.


از تجهیزات باشگاه استفاده کنید.در بسیاری از باشگاه ها لوازم عمومی وجود دارد، بنابراین برای چندمین درس اول خود می توانید از این تجهیزات استفاده کنید، تا زمانی که مطمئن شوید که دوست دارید این ورزش را ادامه دهید. لباس های باشگاه ها اغلب به دلیل قدیمی بودن و استفادة فراوان نازک هستند، ماسک ها به دلیل عرق شمشیربازهای مختلف بوی ناخوشایندی دارند، و سلاح ها خم و وضعیت ایده آلی ندارند. هرچند که این مورد برای تجهیزات شخصی شما نیز اتفاق خواهد افتاد، اما حداقل برای چند سال از آنها استفاده خواهید کرد.

 • شاید وسایل باشگاه کمی قدیمی و فرسوده باشد، اما با احتیاط با آنها رفتار کنید و در استفاده از آنها دقت کنید، زیرا در صورت آسیب باید آنها را جایگزین کنید.

وقتی کاملا آماده شدید، تجهیزات مورد نیاز خود را خریداری کنید.تجهیزات شمشیربازی می تواند گران باشد. بنابراین قبل از خرید مطمئن شوید که قصد دارید برای مدت قابل توجهی شمشیربازی کنید. اما حتما قبل از خرید با مربی خود در مورد اینکه چه چیزی را باید تهیه کنید صحبت کنید.


گام پنجم: تمرینات خارج از کلاس


تمرین های زیادی انجام دهید.تقریبا همة شمشیربازها قبول دارند که تمرینات شمشیربازی کمی خسته کننده هستند، اما هیچ کدام از آنها نیاز به تمرین را انکار نخواهند کرد. یکی از تمریناتی که خسته کننده بودن شمشیربازی را کاهش می دهد تمرینات تصویرسازی ذهنی است. در این نوع تمرینات شما تصور می کنید که اسلحة واقعی بدست گرفته اید و در برابر یک حریف واقعی مبارزه می کنید. به هر حال، تمرین کمال به وجود می آورد، و کار نیکو کردن از پر کردن است.

فیلم تماشا کنید.مدتی از وقت خود را صرف تماشای مسابقات حرفه ای کنید تا در مورد سطح برتر این ورزش اطلاعات بیشتری کسب کنید. تماشای فیلم های سخنرانی متخصصان همچنین می تواند شما را به تمرین بیشتر الهام ببخشد و با دیدن تمرینات بسیار عالی قهرمانان درجه یک عشق شما به ورزش شمشیربازی را افزایش می دهد. اگر فرصتی برای دیدن یک مسابقة بزرگ داشته باشید، حتما این کار را بکنید!


چند کتاب و مقاله مربوط به شمشیربازی را بخوانید.شاید به نظر برسد که ما می خواهیم ورزش خود را به سمت تعصب ببریم، اما فراموش نباید کرد که کتاب ها و مقاله های موجود در مورد شمشیربازی اغلب خیلی مفیدند. شما می توانید نام چند کتاب و حدود 990 مقالة تخصصی شمشیربازی را در وبسایتhttp://doniayeshamshir.ir/ پیدا کنید، ضمن اینکه از حدود099 فیلم بدنسازی ویژة شمشیربازی که برای مبتدیان فوق العاده است استفاده کنید.


تناسب اندام خود را بهبود بخشید.ورزش شمشیربازی به فیزیک بدنی بسیار بالای نیاز دارد، اگرچه ظاهرا ممکن است این گونه به نظر نرسد. تلاش کنید در خارج از کلاس های شمشیربازی آمادگی عمومی خود را بهبود بخشید تا سطح استقامت، عکس العمل و سایر قابلیت های بدنی مورد نیازتان را بالاتر ببرید.


گام ششم: شرکت در مسابقات


خود را برای مسابقات آماده کنید.بخش بزرگی از خود شمشیربازی، و بهترین راه برای تست مهارت های خود و سنجش پیشرفت خودتان، شرکت در مسابقات رسمی شمشیربازی است. قبل از اینکه به یک مسابقة واقعی بروید، در یک مسابقه به عنوان تماشاگر شرکت کنید تا حس خوبی از این رویداد و جو مسابقات کسب کنید.

 • به سیستم و نحوة امتیاز دهی توجه کنید و سعی کنید از آنچه تماشا می کنید چیزی یاد بگیرید.


به مسابقات بروید!هر قدر روی این مورد تأکید کنیم کافی نیست! وقتی در یک مسابقه شرکت می کنید، شما مجبور خواهید شد تا تحت فشار مسابقه عملکرد خوبی داشته باشید. این فشار می تواند نقاط ضعف شمشیربازی شما را برای تان مشخص کند تا بتوانید با مربی خود روی آنها کار کنید. با این حال، قبل از اعلام آمادگی شما توسط استاد، به مسابقه نروید. زیرا قبل از مشارکت در یک مسابقة واقعی، شما به مجموعه ای از آمادگی های خاص نیاز دارید که باید توسط مربی مشخص شود.


برنده شوید!بعد از اینکه مهارت و اعتماد به نفس خود را ایجاد کردید و مربی به شما چراغ سبز نشان داد، تمام هنرهای خود را به کاربگیرید و تلاش کنید تا در بعضی از مسابقات پیروز شوید. مسابقات به توان ذهنی جدی و آمادگی های جسمانی، تکنیکی و تاکتیکی بالایی نیاز دارد، پس حتما خونسرد باشید و به حریف و داور همیشه احترام بگذارید. و هرگز فراموش نکنید که کرامت و فروتنی هم در پیروزی و هم در شکست بسیار مهم است.

ترجمه و تنظیم: عباسعلی فاریابی

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی شود